Posted on - Tuesday 3rd December, 2019.
This weekend Dynamo School of Gymnastics hosted their Annual Advanced and Squad Championships. With close to 200 competitors competing across the weekend, it was a fantastic event showcasing some high-level gymnastics.
Day 1 was the turn of the Advanced Recreational Gymnasts, with gymnasts ranging from 8 to 16 years old competing across all 4 apparatus. Awards were given for each individual age group .
8 years: 1st Imogen Poole 2nd Maja Major-Fabian 3rd Isla Curtis
9 years: 1st Megan Reed 2nd Heidi Tomlin 3rd Maia Kill
10 years: 1st Olivia Kopicka 2nd Indie Horton 3rd Maisie-Leigh Gibbs
11 years: 1st Alice Butcher 2nd Eloise Viles 3rd Jessica Bourner
12 years: 1st Macie Lewis 2nd Jess Stewart 3rd Mia Chandler
13 years: 1st Jemima Christy 2nd Amy Brown 3rd Tilly King
14/15 years: 1st Maddy Pople 2nd Olivia Williams 3rd Freya Dove
16+ years: 1st Mia Thomas 2nd Samantha Shepperd
Boys: 1st Sam Davies 2nd William Casey 3rd Charlie Hill
Special Awards were also given to Freya Dove, Olivia Williams, and William Casey for their hard work and commitment to training and the club.
Day 2 was the turn of our Development and Squad Gymnasts. The morning session showcased our young development gymnasts, many of which were competing for the first time.
6 year old Pre Level 2020: 1st Elsie Cross 2nd Demi-Rae Vokes 3rd Felicity Upsom
6 year old Club Pre Level 2020: 1st Eliza Owen 2nd Aaliyah Prentice 3rd Georgia Perry
7 year old Level 5 2020: 1st Hadiya Nazari 2nd Freya Gharibian 3rd Lexie-Mae Little
7 year old Club Level 5 2020: 1st Thea Shirley 2nd Ella Swete 3rd Gracie Rutherford
Challenge Boys: 1st Lucas Ardeleanu 2nd Rory Ferguson 3rd Joshua Kendell
The Jan Whitlock trophy is also given out for Outstanding Newcomer, this year the award went to Hadiya Nazari and Alexander Burian
Our squad gymnasts were mixed into teams for the afternoon session, showcasing the hard work the squad has been putting in this year it was a fantastic display with our Senior Girls and Boys captaining their teams.
Girls Teams:
1st Team Germany – Isabelle Prinsep Molly Symonds Chaia Rubenstein Nina Miller Ella Nowell Natasha Evans Sophia Scappaticci Esmee Lewis
2nd Team Romania – Molly McNaugher Lillia Smith Belinda Walker Lillian Smith Yasmin LeBas Betsy Jones Kitty Saunders
3rd Team USA – Tayah Askham Poppy Fletcher Lucy Glasspool Charlotte Ingram Olivia Learnihan Iyana StCroix Amelia Harvey-Gutteridge
Boys Teams:
1st Team Jersey – Callum Archer Isaac Beattie-Edwards Ben Coeshall Artem Nugmanov Zak Jones Dominik Burian
2nd Team Hungary Ben Fyvie-Rae Finley Hughes Sam Mould Brandon Lynch Jude Routledge William Harley Fletcher Webb
3rd Team Russia Wesley Wong Joe Lewis-Back Ash Hassett Kian Andrews Tom Harrison Dan Jenner Henry Pashley
The squad championships are also used to highlight our age group winners from throughout the years competitions.
Level 5 Girls: Harriett Jenner
Level 4 Girls: Chaia Rubenstein
Level 3 Girls: Harriett Kendell
Level 2 Girls: Lucie Denton
Level 5 OOA Girls: Ella Crook
Level 4 OOA Jun Girls: Olivia Learnihan
Level 4 OOA Sen Girls: Lacey Williams
Level 2 OOA Girls: Anabel Edem
Espoir Challenge: Bethan Light
Junior Challenge: Elise Blissett
Senior Challenge: Emily Burke
Espoir Elite: Molly Symonds
Senior Elite: Tayah Askham
Pre Level Boys: Zak Jones
Under 9 Development Boys: Fletcher Webb
Under 10 Development Boys: William Harley
Under 12 Development Boys: Tom Harrison
Under 14 FIG: Joe Lewis-Back
Under 16 FIG: Callum Archer
Special Awards are also given to recognise the achievements of our gymnasts throughout the year.
Commitment to Training: Emily Burke Isadora Turner Ben Fyvie-Rae Jude Routledge
Most Improved: Izzy Frost Ella Crook Callum Archer Tom Harrison
Gymnast Choice: Bethan Light and Zak Jones
Lemon Cup for Artistry: Rio Gawne-Cain
Fred Lodge for the highest Floor Score: Callum Archer
Trimmings Trophy for Outstanding Performance on the day: Molly McNaugher and Joe Lewis-Back
Outstanding Achievement of the Year: Molly Symonds
International Finalist Award: Molly Symonds and Rio Gawne-Cain
Club Captains: Tayah Askham and Callum Archer
All in all, a fantastic weekend for all of our gymnasts showing what a year of hard work has allowed them to achieve. We’re extremely proud of our Team, to our coaches judges and parents who allowed the weekend to run so smoothly and allow our gymnasts a very enjoyable day.
We now look forward to an enjoyable festive season, before we prepare for a big year ahead.